THE BEST SIDE OF LECZENIE JASKRY

The best Side of leczenie jaskry

The best Side of leczenie jaskry

Blog Article

Kolejny zabieg, ostatnio coraz bardziej popularny, to zabieg kanaloplastyki polegający na poszerzeniu naturalnej drogi odpływu z oka. W stanach bardzo zaawansowanej jaskry, w celu ratowania oka i widzenia przeprowadza się ECP, czyli operację z użyciem endoskopu. ECP wykonuje się aby zmniejszyć ilość wody produkowanej przez oko i tym samym obniżyć ciśnienie. Jest to bardziej precyzyjna i delikatniejsza metoda niż, stosowane niekiedy, cyklodestrukcja laserowa lub przymrażanie, które uszkadzają oko bezpowrotnie.

Często powodem braku zgody pacjenta na leczenie operacyjne jest argument, że ostrość wzroku chorego oka jest stale jeszcze wystarczająco dobra. Wynika to z braku świadomości, iż operacja przeciwjaskrowa nie ma na celu – i nie może – poprawić wzroku utraconego wskutek articleępującego zaniku nerwu wzrokowego.

schemat budowy przedniego odcinka oka na ryc. 1). Zagęszczające się kuleczki z czasem zatykają otworki odpływowe (ryc. 19A), powodując skrycie narastające wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe.

Jaskra dotyczy głównie dorosłych po 35. roku życia, ale mogą się z nią zmagać także osoby młodsze, a nawet dzieci i niemowlęta.

Irydektomia chirurgiczna - w sytuacji kiedy stwierdza się blokadę przepływu płynu z komory tylnej oka do przedniej zastosowanie znajduje tzw.

Ich działanie jest jednak nieco słabsze niż beta-blokerów. Równoczesne stosowanie leków z tych grup pozwala na ich dobre współdziałanie i wzmaga efekt terapeutyczny.

Diagnostyka jaskry polega na badaniu czy nerw wzrokowy dobrze działa. W tym celu sprawdza się pole widzenia i wykonuje badanie komputerowe tarczy check here nerwu wzrokowego HRT oraz badanie włókien nerwowych GDX. Badania te należy powtarzać 2 razy w roku. Leczenie jaskry polega głównie na obniżaniu ciśnienia w oku czyli przyjmowaniu specjalnych kropli. Niekiedy konieczne jest przeprowadzenie zabiegu laserowego lub operacyjnego (laserowe leczenie jaskry).

Rozpoznawanie jaskry młodzieńczej nie jest łatwe. Zdarza się bowiem, że schorzenie przebiega całkowicie bezobjawowo i jest wykrywane przypadkowo. U innych chorych występować mogą z kolei m.in.:

Jak i w innych postaciach jaskry, tak i w przypadku formy młodzieńczej głównym problemem chorych jest zbyt wysokie ciśnienie panujące we wnętrzu gałki ocznej i konsekwencje tego stanu. Różpleasant dotyczą głównie wieku pojawiania się choroby, jej podłoża oraz częstości występowania.

Przestrzeganie dożywotniego reżimu zarówno terapii, jak i kontroli, powinno być ułatwione takim ich zaplanowaniem, aby zminimalizować negatywny wpływ na jakość jego życia. Sprzyjają temu obecne możliwości terapeutyczne.

Poziom bezpiecznego ciśnienia w oczach chorych powinny być niższe niż w oczach zdrowych. Stopień jego obniżenia powinien być tym większy, im bardziej zaawansowane jest jaskrowe uszkodzenie nerwu wzrokowego. Na jego powstanie mają także wpływ dodatkowe czynniki uszkadzające, takie jak niedokrwienie siatkówki i nerwu wzrokowego spowodowane zaawansowaną miażdżycą, zbyt niskim ciśnieniem tętniczym krwi lub źle leczonym nadciśnieniem, udarem mózgu, zawałem serca lub niedokrwistością (anemią).

Leczenie jaskry prostej polega na obniżeniu ciśnienia w oku. Można to zrobić za pomocą specjalnych kropli, a jeśli to nie pomaga konieczna jest operacja jaskry. Zabieg może być także ratunkiem dla pacjentów, którzy z różnych przyczyn nie wpuszczają kropli do oczu, zapominają o tym lub regularnie brakuje im na to czasu.

Warunkiem otwarcia dostępu do naturalnych dróg odpływu oku z jaskrą pierwotnego zamknięcia kąta (JPZK) jest przeprowadzenie w/w zabiegów lub wymiany soczewki zanim nastąpi trwałe zamknięcia szczeliny kąta zrostami na obszarze ponad połowy jego obwodu.

Zazwyczaj jeśli mowa o jaskrze wrodzonej, ma się na myśli tzw. jaskrę pierwotnie wrodzoną. Stanowi ona najczęstszą varietyę schorzenia, występującego u dzieci. Choroba ta występuje częściej u chłopców. Niestety, w 70% dotyczy obojga oczu.

Report this page